Vereniging voor Kerkrentmeesterlijk Beheer in de PKN (VKB)
Kerk C
Kerk B
Kerk ABCD
Login


Wachtwoord vergeten
Auto inloggen
Aangepaste regels voor begraaf...
Aangepaste regels voor begraafplaatsbeheerders
Geschreven door R.M. Belder   Datum: 22-5-2009
Aangepaste regels voor begraafplaatsbeheerders


Op 23 april vond in Vergadercentrum La Gare te Amersfoort de algemene ledenvergadering plaats van de Landelijke Organisatie van begraafplaatsen (LOB). De voorzitter van de LOB, de heer A. van Kooten, deelde mee dat er het afgelopen jaar veel tot stand is gekomen. Op voorstel vanuit de leden om het bestuur wat te slanken, is besloten het aantal bestuursleden van 10 tot 8 te brengen, waarbij de verhoudingen in de participatie in de LOB, zoals de vertegenwoordiging van de VKB, ongewijzigd zullen blijven. Verder is de verschijningsfrequentie van het blad “De Begraafplaats” van 4 naar 6 keer per jaar gebracht.
Omdat het LOB met toenemende vragen wordt geconfronteerd, is het voornemen om een tweede consulent voor 20 uur aan te nemen. De ledenvergadering verleende daaraan haar goedkeuring.

Nadat besloten is de volgende ledenvergadering op 26 november 2009 in Amersfoort te houden, wordt de vergadering gesloten.

Na een daarop volgende pauze werd er een themabijeenkomst gehouden met medewerking van de heren J. Koster van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de heer mr. W.H.G.M. van der Putten, directeur van de Stichting Grafzorg Nederland. Aandacht werd besteed aan de wijzigingen op de Wet op de lijkbezorging (Wlb), waarbij thans nog het wachten is op de memorie van Antwoord. Door de heren Koster en van der Putten wordt o.m. op het volgende gewezen:
Identiteit
Het vaststellen van de identiteit wordt praktischer. De houder van de begraafplaats vergelijkt het nummer van het document met dat van de kist of omhulsel.
Termijn van begraven
Ook de termijn van begraven wijzigt. Nu is dat uiterlijk de vijfde dag na het overlijden, maar in de nieuwe wet wordt bepaald dat begraven uiterlijk plaats vindt op de zesde werkdag na het overlijden.
Soorten graven
Er komst een nieuw artikel waarbij geregeld is dat begraving geschiedt in een algemeen graf waarbij de houder van de begraafplaats bepaalt wie wordt begraven, dan wel in een particulier graf, een graf waarop een uitsluitend recht is gevestigd, waarbij rechthebbenden bepalen wie daar worden begraven.
Verstrijken termijn algemeen graf
Een bericht aan belanghebbenden om tussen 12 en 6 maanden voor verstrijken van de termijn van uitgifte van een algemeen graf.
Termijn van uitgifte
Nu is het zo dat een graf waarop een uitsluitend recht is gevestigd voor onbepaalde tijd kan worden uitgegeven. Maar gebruikelijk is dat voor tenminste 20 jaar te doen met de mogelijkheid van verlenging voor maximaal 10 jaar. De nieuwe wet spreekt ook van onbepaalde tijd. Voor bepaalde tijd wordt gesteld 10 jaar of langer met mogelijkheden voor verlenging tussen 5 en 20 jaar. Het is aan de houder van de begraafplaats dit vast te stellen.
Verwaarlozing
De huidige regeling is dat de begraafplaats met rechthebbende in contact moet treden door hen op de verwaarlozing van het graf te wijzen. Is hij verhuisd, dan moet achterhaald worden waar men naar toe is gegaan. Wanneer het adres onbekend is, moet er een mededeling bij de ingang van de begraafplaats en bij het graf worden geplaatst. In de nieuwe situatie gaat er ook een verklaring naar het adres van rechthebbende. Er is geen bevestiging van ontvangst vereist. Ook dan bij de ingang van de begraafplaats en bij het graf een mededeling plaatsen. Indien na 5 jaar geen bericht, dan kan het graf geruimd worden.
Natrekking
Een nieuw artikel wordt de natrekking e.e.a. gebaseerd op de uitspraak van de Hoge Raad van december 2002 over de vraag wie eigenaar is van de grafsteen. In de nieuwe situatie zou rechthebbende aanspreekbaar zijn, terwijl in de huidige situatie dat de begraafplaats is omdat de Hoge Raad in 2002 van mening was dat daar een vorm van risicoaansprakelijkheid aanwezig is.
Opgraven/ruimen
In de nieuwe wetgeving verdwijnt de adviesrol van VROM. De inspectierichtlijn wordt t.z.t. vervangen door een handreiking.
Asbussen
Tenslotte wordt gemeld dat bij de huidige regelgeving sprake is van ingewikkelde voorschriften met betrekking to opschriften. In de nieuwe wetgeving behoeven alleen naam, voorletters en registratienummer te worden vermeld.
De volgende ledenvergadering is op 26 november 2009, eveneens in Amersfoort.
Ik wil starten met VKB Academy.
U heeft geen Flash player geinstalleerd. Klik hier om deze te downloaden.
Van den Heuvel orgelbouw
Stichting Kerkelijk Geldbeheer
Kantoor der Kerkelijke Goederen
Van Ree accountants
© Copyright 2012 VKB - Webdesign: Wendrich Reclame - Realisatie: BLiS & Quercis